Djerdapska klisura, gvozdena kapija Dunava
Đerdap je najduža i jedna od najlepših klisura Evrope. Nalazi se u Istočnoj Srbiji, na granici prema Rumuniji na našoj najvećoj reci Dunavu.
Nastanak Đerdapske klisure
Klisura se formirala na mestu gde su se u dalekoj geološkoj prošlosti spajala (ili razdvajala) Panonsko i Vlaško-pontijsko more. Kada se nivo vode u Vlaškom basenu snizio današnji Đerdap je služio kao otoka Panonskog mora. Kasnije povlačenjem Panonskog mora nastao je sistem jezera po njegovom dnu. Reka Dunav je formirala svoj tok spajajući ta nekadašnja jezera a pređašnja otoka je postala deo njegovog toka, danas poznat kao Đerdapska klisura. Daljom evolucijom sistem Karpatskih planina se izdizao a reka sve dublje usecala svoj tok kroz njih. Konačno dobili smo današnji izgled kompozitne doline koju čine: Golubačka klisura, Ljupkovska kotlina, klisura Gospođin vir, Donjomilanovačka kotlina, klisura Kazan, Oršavska kotlina i Sipska klisura.
Đerdapski sektor Dunava ima impozantnu dužinu od 119 km. Posle formiranja veštačkog jezera najveća širina korita iznosi 220 m a dubina oko 105 m, što je jedna od najvećih rečnih dubina u Evropi.
Kulturno-istorijsko nasleđe Đerdapa
Uz prelepu prirodu Nacionalnog Parka Đerdap višemilenijumski tragovi ljudskih aktivnosti upotpunjuju ponudu kraja.
Lepenski vir je jedno od najvažnijih i najstarijih evropskih mezolitskoh i neolitskih nalazišta. Ljudske zajednice su naseljavale ove prostore više od 10.000 godina u kontinuitetu i ostavile mozaik tragova koji naučnicima omogućuje uvid u njihov stil i način života.
Trajanova tabla i Trajanov most su deo rimske ostavštine koji svedoče o postijanju jednog od najvažnijih rimskih puteva baš ovde, kroz Đerdap. Niz arheoloških nalazišta upotpunjuje Golubački grad, srednjevekovna tvrđava i spomenik kulture od izuzetnog značaja. Rimsko utvrđenje Diana i turska tvrđava Fetislam su lokaliteti koje nikako ne smete izostaviti iz svog rasporeda ako krenete put Đerdapa.
U nastavku toka Dunava na Rumunskoj strani nalazi se rezervat prirode „Porţile de Fier“. Zbog svog veličanstvenog izgleda Rumuni ovaj lokalitet nazivaju „Gvozdena kapija“ pa se u svetskoj literaturi izraz „Iron gate“ odomaćio kao naziv čitavog ovog dela toka Dunava.
Destinacije
Jedan od najimpresivnijih arheoloških lokaliteta na svetu smešten je u prelepoj prirodi Perua
Jedno od najlepših italijanskih izletišta i najlepših ostrva Mediterana, čarobno ostrvo Kapri u Napuljskom zalivu…
Biser nastao kao direktna posledica položaja Islanda na jednoj od tektonski najaktivnijih tačaka planete Zemlje
Tajanstvena grupa kamenih ćupova težine do nekoliko tona leži razbacana po živopisnoj talasastoj visoravni Sijang Huiang u Laosu
Oblak vode koja pršti na sve strane dok se obrušava uz zaglušujuću buku jedna je od najpoznatijih panorama na svetu
Moderan evropski grad u kome se na svakom koraku oseća duh prošlih vremena i nostalgija za njima....
Upoznajte jednu od najmanjih ali i najstarijih i najzanimljivijih država Evrope
Hladna antarktička klima i udaljenost od centara ljudske civilazacije pomogli su da ovaj usamljeni arhipelag ostane raj za mnoge životinjske i biljne vrste
Od antičkog sela, kroz buran srednji vek preko najvažnijeg kolonijalnog centra planete do današnje moderne metropole London je prevalio dug put pun uspomena
Tamo gde se sastaju dve večite suprotnosti, vatra i voda, priroda je iznedrila jedno od najlepših i najinteresantnijih svetskih jezera!